Tíz évvel ezelőtt vásároltuk meg szolgálati lakásomat a Honvédelmi Minisztériumtól. Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos (volt katonai ügyész és szolgálati lakásvásárló) feljelentése alapján hatodik éve folyik a büntetőeljárás. Eddig tizennégy bíróságot járt meg az ügy.
Első fokon bűncselekmény hiányában felmentettek. Másodfokon egyszer megpróbálták az ügyet újra tárgyaltatni, majd ennek kudarca után bekeményítettek és a Fővárosi Törvényszék egy másik tanácsa helytelenül értelmezte a bírói szolidaritást, szándékosan megsértette a részére biztosított felülbírálati jogot. Nyilvános ülésen (tehát nem is tárgyaláson) törvénytelenül elítélt bennünket.
Miért merem ezt bátran kijelenteni? Mert a törvény (Be.) egyértelmű rendelkezése szerint az első fokon felmentett vádlottat bizonyítás nélkül elítélni nem lehet. A Fővárosi Törvényszék pedig – bizonyítás nélkül - elítélt bennünket. Nem is akárhogy. Bűnösséget megalapozó tények hiányában jogkövetkeztetésként állapított meg keretdiszpozíción kívüli jogszabálysértést, okozati összefüggést, vagyoni hátrányt és bűnösséget is. Elítélte a feleségemet is úgy, hogy nem is volt a büntetőper részese. Ha a kutyám rendelkezne perképességgel, akkor ő is meglakolt volna.
Fellebbezésünk folytán a végső döntés a Fővárosi Ítélőtábla kezében van.
Közeleg tehát a nap, amikor a szar elválik a májtól, vagyis eldől, hogy a Fővárosi Ítélőtábla a törvényesség és a jogállamiság maradékaként, vagy helyre állítja a megbillent jogi egyensúlyt és felmenti a törvénytelenül elítélt vádlottakat, vagy vállalja annak végső ódiumát, hogy ártatlan embereket juttat börtönbe.
A kormánypárti és közszolgálati média már elkezdte beharangozni, hogy 2016. június 14. napján, reggel kilenc órától kezdődik a lakás-ügy harmadfokú nyilvános ülése a Fővárosi Ítélőtáblán. Ezért én is harangozom, hogy tessék csak eljönni!
Ha sokan és elegen leszünk, még tudunk üzenni Brüsszelnek is, hogy megértsék, mi folyik ebben az országban igazságszolgáltatás címén!
Az igazságszolgáltatás működését nehezíti a bíróságokon meglévő egzisztenciális függőség. Így van ez a Fővárosi Ítélőtáblán is. A Fővárosi Ítélőtáblának évek óta nincs kinevezett vezetője és büntető kollégiumvezetője. Az OBH elnöke a kiírt pályázatokat rendre eredménytelennek nyilvánítja! Mindkét fontos bírósági vezetői beosztást Handó Tünde, az OBH elnöke megbízással tölteti be.
Hogy ne járjunk úgy, ahogy a Fővárosi Törvényszéken, ahol mai napig nem tudja a közvélemény, hogy ki és miért változtatta meg annak a bírósági tanácsnak az összetételét, amely elítélt, most előre nyilvánosságra hozom a harmadfokú tanács tagjainak nevét.
A Fővárosi Ítélőtábla Büntető Kollégiuma 2016-os ügyelosztási rendje szerint a lakás-ügyben ügyben eljáró tanács (4.Bhar.) elnöke Dr. Hrabovszki Zoltán bíró, a tanács tagjai: Dr. Sebe Mária, Dr. Halász Etelka, Dr. Németh Nándor bírók.
Bízom az eljáró tanács józan ítélőképességében és a bírák személyes függetlenségében. Bízom abban, hogy Handó Tünde, OBH elnök által kiírt büntető kollégiumvezetői pályázatnak nem - kimondatlan - feltétele egyes ügyekben az OBH-ból irányított kézi vezérlés elfogadása, főként nem az ártatlanok elítélése.