Nagy izgalommal vártam, hogy Hende Csaba és Budai Gyula megjelenik-e a bíróságon, ahol tegnap ítéletet hirdetett a Pesti Központi Kerületi Bíróság az ún. lakás ügyben. Csalódtam, nem jöttek el.
Távollétük persze nem volt akadálya az ítélet kihirdetésének. A bíróság Juhász Ferenc volt honvédelmi minisztert és államtitkárát, vagyis engem bűncselekmény hiányában felmentett a Központi Nyomozó Főügyészség vádja alól.
Az ügy politikai természete vitathatatlan volt, mert az ügyészség azt kérte a bíróságtól, hogy egy jogszerű eljárási rendben folyó lakáskiutalást és későbbi értékesítést nyilvánítson büntetendőnek. Nyugodt szívvel, lelkiismeret-furdalás nélkül az ügyészség végrehajtandó börtönbüntetést kért politikusra és vagyonelkobzással megfejelve katonára egyaránt.
(fotó: magyarhirlap.hu)
Sem a vádiratból, annak kiegészítéséből és az ügyészi perbeszédből sem derült ki, hogy milyen jogszabályt is sértettünk meg, sőt a bizonyítási eljárás során bebizonyosodott, hogy valamennyi okirat és tanúvallomás – azok is, amelyeket az ügyészség tálalt fel a bíróságnak – a vádlottak és a védők álláspontját támasztották alá. Az ügyészség megpróbált „szörfözni” (by Dezső Antal) a jogszabályok között, azaz minden újabb megszólalásakor az ügyész más – más mozzanatot talált törvénysértőnek.
Vártam az ügyészi perbeszédet, én balga azt hittem, hogy az ügyészség ejti a vádat, vagy végre tisztázza a helyzetet, hiszen a jogszabályi zűrzavart előidéző állításait semminemű bizonyíték nem támasztotta alá. Nem így történt. A perbeszédből megtudtam, hogy a katonai ügyész szerint eljárásunk ugyan szabályos volt, de mégis jogszabályt sértettünk. Az eljárás végére tehát egy olyan vádiratba írt koncepcióról kellett a bíróságnak ítéletet mondania, amelyet nem támasztott alá semmi.
A bíróság az ítélet indokolásakor mellőzte a per politikai tartalmát, és kizárólag az ügyészség jogi értelemben vett vádjával foglalkozott.
A több órás bírósági indokolásból kiderült, hogy nem sértettünk meg egyetlen jogszabályi rendelkezést sem. Sőt, magatartásszabályt sem. Hivatásos katonaként voltam állami vezető, így semmi nem zárta ki, hogy saját, különleges közszolgálati jogviszonyom alapján kapjak szolgálati lakást, mint azt a Honvédelmi Minisztérium 20 éves joggyakorlata is alátámasztott. A szolgálati törvény szerint csak illetményemet kellett államtitkárként számfejteni, egyebekben megilletett a katonákra vonatkozó minden jog és terhelt mindenfajta katonai kötelezettség is. A szolgálati lakás értékesítése megfelelt a lakásgazdálkodási és vagyongazdálkodási érdekeknek, és a vételár a jogszabályban előírtak szerint került megállapításra. Tehát semmiféle különleges árkedvezményt nem kaptam, így vagyoni hátrány objektíve sem keletkezhetett.
A bíróság azt is megállapította, hogy én, mint állítólagos felbujtó semmiféle olyan magatartást nem tanúsítottam, amely arra irányult volna, hogy rábírjam Juhász Ferencet egy bűncselekmény elkövetésére. Egy írásbeli kérelem önmagában nem lehet szándékkiváltó ok – állapította meg elvi éllel a bíróság.
Bár a katonai ügyész három napig gondolkozhatott volna a fellebbezésen vagy a tudomásul vételen, de akkor és ott, habozás nélkül fellebbezést jelentett be az ítélet ellen. Most már tudom, hogy Keresztes Imrének küldetése van. A Fidesztől.
P.S. Hende Csaba miniszter tegnap kiadott egy közleményt, hogy ő egyetlen állami vezetőnek sem adott szolgálati lakást. A bíróság ilyet nem is állított. Csupán arra utalt indokolásában, hogy a kétharmad 2012-ben szüntette meg azt a helyzetet a „lex Fapállal”, hogy valaki szolgálati viszonya alapján állami vezetői tisztséget töltsön be. Másrészt Hende első közigazgatási államtitkára, Fodor Lajos korábban több HM rendelkezésű állami lakást is megvásárolt (a per adatai alapján) kedvezményes vételáron. Harmadrészt megemlítette azt s, hogy formálisan jogszabályszerűnek tartotta Hende lakás kiutalásomat és –vásárlásomat Budainak írt jelentésében. A miniszter azt is fontosnak tartotta leírni, hogy 3 év alatt egyetlen szolgálati lakást sem értékesítettek. Azt viszont elfelejtette megemlíteni, hogy 2014 januárjában beindította a teljes lakásállomány eladását, vagyis boldog és boldogtalan kérheti a minisztert, hogy kedvezményes áron megvásárolhassa HM rendelkezésű lakását. Csak azt kellett megvárnia Hendének, hogy felmentsenek bennünket.
Ha Juhász Ferenc nem követett el bűncselekményt, akkor Hende sem követhet el semmit.