Mint arról a sajtóban vastagon lehetett olvasni, 2012. február 9-én gyanúsítottként hallgatta ki a Központi Nyomozó Főügyészség Juhász Ferenc volt honvédelmi minisztert. Az exminiszter a terhére rótt cselekmény elkövetését tagadta és nem tett vallomást.
(Juhász az ügyészség kapujában, fotó: MTI)
A gyanúsítás szerint én felbujtottam miniszteremet, vagyis rábírtam, hogy bűncselekményt kövessen el. A miniszter pedig felbujtásom hatására szándékosan törvényt szegett, politikai karrierjét félredobta, és a vagyonkezelésre előírt szabályokat kikerülve lehetővé tette, hogy én a vételi jog jogosultja, majd tulajdonosa legyek az eredetileg állami tulajdonú ingatlannak, amelynek egyébként honvédtisztként bérlője voltam.
Eléggé nyakatekert, szemellenzővel megállapított tényállás, amelyet katonai szolgálati viszonyomra vonatkozó jogszabályi rendelkezések figyelmen kívül hagyásával állapítottak meg. Persze ezen az ügyészeknek sem kellett sokat gondolkodniuk, hiszen Budai Gyula, a párt ökle, feljelentésében már a tényállást is tisztázta, a bűncselekményt megnevezte és ítéletet is hirdetett. Ahogy Budai fogalmazott: „a formális jogi előírások megtartásával ugyan, az általános gyakorlattól eltérően, vezetői egyedi hozzájárulások megadásával, és hivatali pozíciókkal történő visszaélésekkel az ingatlant átjátszotta a Honvédelmi Minisztérium dr. Fapál László részére”. Az persze egy érdekes kérdés, hogy a jogszabályi előírások betartásával miként lehet jogszabályt sérteni, de ilyen kicsinységek a Nagy Elszámoltatót korábban sem zavarták. Miként az sem, hogy a miniszter – Budai állításával ellentétesen - az 1994 óta folytatott általános gyakorlattól sem tért el. A „hivatali pozíciókkal” való visszaélés pedig azt jelenti Budai Gyulánál, hogy a miniszter élt olyan jogszabályban biztosított jogkörével, amelyre törvény vagy más jogszabály jogosította fel. Az „átjátszás” szó pedig nem jogi, hanem politikai terminológia Budai Gyula szótárában, amit általában a Budai-féle ügyvédek szoktak földvásárlásnál alkalmazni étkészlet vagy más ingóság fejében.
Azt különösen jogellenesnek és visszataszítónak találom, hogy a HírTv olyan okiratokat mutatott be híradójában, amelyhez jogszerűen nem juthatott. A Honvédelmi Minisztériumból Budai Gyulához, majd a vádhatósághoz került iratokat vagy Budai Gyula juttatta el a sajtónak, vagy ehhez az ügyészség nyújtott segédkezet. Szóba jöhet még Hende Csaba honvédelmi miniszter is, mert ilyen iratokat nyomozati szakaszban csak politikai utasításra lehet kiadni. Az elszámoltatóknak és a jobboldali sajtónak „bármit szabad” magatartásáról korábbi bejegyzésemben már írtam. Az adatvédelmi biztos ezt a gyakorlatot jogellenesnek tartja, ezért nem tartom véletlennek, hogy éppen az ő hivatalát szüntette meg a szorgos kétharmad.
Végezetül álljon itt egy idézet Juhász Ferenc honvédelmi miniszter kihallgatási jegyzőkönyvéből, amelyet az olvasó teljes egészében az MSZP.hu-n érhet el:
„Az a tény, hogy az ügyészség nem tud (itt és most) választ adni a gyanúsítás jogalapját firtató kérdéseinkre, megerősítik bennem azt a véleményt, hogy az elvileg független ügyészség a FIDESZ és a kormány aljas politikai akaratának feltétlen kiszolgálója. Az a mód, ahogy Budai Gyula, arra fel nem hatalmazott kormánybiztos nyomást gyakorol az ügyészségre, a feljelentés módja, a mentelmi jogom felfüggesztésérre irányuló kezdeményezés körülményei, és mostani tapasztalataim azt támasztják alá, hogy nem számíthatok az ügyészség pártatlanságára, és veszélyeztetve látom az igazságszolgáltatás jogállami működését.”