„Meg kell, hogy mondjam az ügyész úr szavatartó ember, következetes, meg kellene ezért a tulajdonságáért dicsérni. Ugyanis minden ugyanúgy történt, ahogyan előre megmondta, hogy mi lesz, ha nem teszem, amit ő elvár” – mondta a Tábornok-per tárgyalásán az I. r. vádlott.
Tudják Önök, hogy a Nemzeti Együttműködés Rendszerében hogyan működik az igazságszolgáltatás jutalmazási és a büntetési rendszere? Nos, úgy: Ha az ügyészek elvárásainak megfelelő vallomást tesz minisztériumi vezetőkre (persze kizárólag a korábbi, szocialista kormányok vezetőire), akkor szabadul a börtönből, de még a büntetését is elengedhetik. Ha ellenszegül, akkora börtönben fog megrohadni!
A békési nyakas paraszti családból származó tábornok nem adta be a derekát. Nem volt hajlandó olyan vallomást tenni, amelyet Waltner Roland katonai ügyész elvárt tőle.
Büntetésül egy évig tartotta az ügyészség előzetes letartóztatásban L. István Attila honvéd tábornokot (ebből is 9 hónapig Vácott, magánzárkában csücsült). A katonai ügyész a kapcsolattartást a tábornok közeli hozzátartozóival is korlátozta, hogy a pszichikai hadviselés részeként vallomást csikarjon ki belőle a Honvédelmi Minisztérium felsővezetőire.
Eljárása nem vezetett eredményre. A tábornok tartotta magát.
A Moszkvába, Minszkbe, Jerevánba és Örményországba akkreditált, a Magyar Köztársaság véderő katonai és légügyi attaséját hazarendelésekor repülőgépéről leszedték a katonai ügyészek, elvettek tőle minden iratot, és már Ferihegyen vallatóra fogták:
„Az ügyész az ügyvéd jelenlétét nem tartotta fontosnak, semmit nem tett, azt mondta majd arra is sor kerül és ő maga magyarázta el nekem, mit jelent ez a meggyanúsítás, először szép szóval megpróbált rábeszélni, hogy nekem lesz jobb, ha beismerem, mert akkor enyhébb büntetést kaphatok, sőt, ha segítem az ő munkáját, akkor még ő is tehet lépéseket az én érdekemben.”- ajánlotta fel az ügyész „bajtársi” segítségét a tábornoknak, ahogy később O. János és H. András tábornokoknak.
„Miután én csak az ügyvéddel való konzultációt kértem, mérges lett és már hangos szóval, erőszakosan magyarázta el, mondta el, szinte utasított, hogy ismerjem be a bűncselekményt és tegyek vallomást más ügyekről is, merthogy az ügyészség már tud mindent.
Elővett egy szürke mappát, azt lobogtatta előttem, és arra tekintve sorolta, hogy kikre tegyek terhelő vallomást úgy, ahogy ő kéri. Elmondta, hogy ha nem teszem meg, amit kér, akkor nekem annyi, bemocskolja a múltamat, teljesen szétzilálja a jelenemet, az egzisztenciámat és elveszi mindenem, amim van, tönkre fogja tenni a családomat, nekem ebben az országban nem lesz jövőm. De ha együttműködöm vele és vallomást teszek, elmondok mindent, amit tudok, akkor a súlyos 10 év körüli büntetésemet 7 évre, de akár 5 évre is enyhítheti.” – tett jogellenes ígéretet Waltner Roland a tábornoknak.
Majd „Sorolta a minisztérium volt és akkori vezetőit, akikről, különösen Juhász Ferenc volt miniszterről, Fapál László államtitkárról, Zámbori Mihály kabinetfőnökről, Gömbös János miniszteri biztosról, Szekeres Imre miniszterről és bizonyos cégekkel való kapcsolatukról mondjak terhelő adatokat. Ekkor megint elővett egy több oldalas, gépelt iratcsomót, ami egy szürke papír mappában volt és abból felsorolt különböző cégeket, pl. Nyíruncia Kft, főleg olyanokat, amelyek a minisztériummal szerződéses kapcsolatban álltak a különböző inkurrencia értékesítések vagy megsemmisítések kapcsán. Kérte, hogy ismerjem be az általam egyébként el nem követett bűncselekményeket, mivel én ott voltam főosztályvezető, nekem látnom kellett, hogy mit művelnek a minisztérium vezetői, de ha nem emlékszem, ő segít nekem, hogy mire kellene emlékeznem.” – ilyen irányú segítséget a nyomozás során másoknak is felajánlott Waltner Roland. Volt olyan, aki inkább a börtönt választotta és volt, aki nem.
Nem tudom, ki járt jobban.
L. Isván Attila honvéd tábornok, akit teljesen tönkre tettek, s egy évig rohasztottak börtönben, mert tiszti becsületét megtartva nem tett hazug vallomást feletteseire?
Vagy O. János honvéd tábornok, akit az ügyészeknek sikerült megtörniük, és Waltner Roland katonai ügyész szürke mappájának tartalmát saját szájába véve – szabadulása fejében - hazug vallomást tett a politikai élet és a Honvédelmi Minisztérium számos vezetőjére, így például Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszterre, Zámbori Mihály kabinetfőnökére és rám, a tárca akkori közigazgatási államtitkárára? S akit e vallomása után két héttel az ügyész szabadlábra helyezett?
Esetleg a rútul becsapott H. András tábornok, aki hitt a bajtársiasságban? Hegedűs Antal ügyész tábornok szavában?
Mára azonban mindhárman a Tábornok-per foglyai.